تبلیغات
Farda Gallery. Personal Blog Of The Famous Artist Jamshid Farajvand Farda Photographer , Painter , Cartoonist & Calligrapher - دیجیتال مغزها را از کار انداخته است
Farda Gallery. Personal Blog Of The Famous Artist Jamshid Farajvand Farda Photographer , Painter , Cartoonist & Calligrapher
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بیوگرافی

نام هنرمند :
جمشید

نام خانوادگی هنرمند :
فرجوند فردا

تخلص هنری :
فردا

تحصیلات آکادمیک هنرمند :
دانش آموخته رشته نقاشی
دانشکده هنرهای زیبا

شاخه اصلی فعالیت هنرمند:
عکاسی

سایر زمینه های هنری :
نقاشی ، کاریکاتور ، خوشنویسی
خبرنگار(هنری،اجتماعی،ورزشی)

زادگاه هنرمند :
استان کردستان
شهرستان بیجار

زادروز هنرمند :
اول دیماه
یکهزار و سیصد و چهل خورشیدی

شماره تماس هنرمند :
4152 370 - 0918

پست الکترونیکی ( ایمیل ) :
Farda1340@yahoo.com

مدیر وبلاگ : رضا نوربخش
نویسندگان
نظرسنجی
بازدید کننده گرامی سطح کیفی وبلاگ فردا پیکسل را چگونه ارزیابی می نمائید ؟
گفت‌و‌گوی صمیمانه ایسنا با فرجوند فردا:
از انسانیت گفتن اثر را جاودانه می کند/
دیجیتال مغزها را از کار انداخته است


جمشید فرجوند فردا، هنرمندی است که امروز آوازه هنر او نه تنها در کردستان و ایران، بلکه در جهان نیز پیچیده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کردستان، در صبح یکی از روزهای سرد زمستانی مهمان ایسنا شد؛ ساده و صمیمی اما با کوله باری از تجربه.

ظاهرش بسیار ساده و چهره‌اش بشاش بود؛ تواضع و فروتنی اش مثال زدنی است، صحبت‌هایش بسیار قابل لمس بود هر چند از هر دری سخنی می گفت؛ اما بسیار لطیف و با ظرافت‌های خاص که از دیدگاه هنرمندانه‌اش سرچشمه می گرفت.

 انگار حرف های زیادی برای گفتن داشت. گاهی با مزاح ها و تبسم های پی در پی اش در میان پرسش و پاسخ ها، جوی صمیمی و خودمانی را رقم می زد.

هرچند که معتقد بود دوربین‌های دیجیتال امروزه مغزها را از کار انداخته و لذت انتظار چاپ عکس را از انسان گرفته‌ است، اما می گوید که خودش نیز با دوربین دیجیتال کار می‌کند.

او بیشتر از 25 سال است که عکاس حرفه‌ای است؛ زندگیش با دوربینش گره خورده به طوری که به گفته خودش حتی شب‌ها هم دوربینش را کنار بالین می‌گذارد و می خوابد.

در ادامه، گفت‌و‌گوی ما با جمشید فرجوند فردا، عکاس نام آوازه کُرد بیجاری را می‌خوانید؛

آقای فرجوند فردا شما نیازی به معرفی ندارید چون بیشتر مردم شما را می‌شناسند، اما ارائه بیوگرافی کوتاهی از شما خالی از لطف نخواهد بود.

من در طولانی‌ترین و سردترین شب سال، یعنی شب یلدای سال 1340 در محله بادامستان بیجار به دنیا آمدم، محله‌ای که زمانی پر از درخت بود و امروز جز تیر آهن و سیمان چیز دیگری در آن مشاهده نمی شود و حتی آسمانِ صفا و صمیمیت مردمش نیز رنگ باخته است.

دوران کودکی خودتان را چگونه گذراندید؟

دوران نوجوانی من با هنر گره خورد، ابتدا در دوران راهنمایی به خوشنویسی علاقه پیدا کردم، زمانی معلم زبان انگلیسی من که متاسفانه امروز اسمش را هم یادم نمی آید اما فقط هرجایی که هست برایش آرزوی موفقیت می‌کنم،از ما خواستحروف لاتین را به خط خوش بنویسیم در واقع یک تمرین خوشنویسی به ما داده بود، روزی که تمرینم را پیش وی بردم باور نکرد که آن را خودم نوشته‌ام و به جرم تقلب من را تنبیه کرد، بار دیگر همین مسئله اتفاق افتاد تا اینکه از من خواست جلوی چشم خودش خوشنویسی کنم، اما این بار با دیدن دست خط من، باور کرد که تقلبی صورت نگرفته و من را برای ورود در این عرصه تشویق کرد؛ البته از آن پس گاهی نیز به صورت غیرحرفه‌ای عکس ورزشی و مناسبتی به ویژه عاشورایی می‌گرفتم.

چه سالی وارد دانشگاه شدید؟

سال 68 در کنکور هنر شرکت کردم و رتبه 9 کشوری را در رشته نقاشی به دست آوردم، در دوران دانشگاه دو واحد عکاسی داشتیم که استاد «کاوه گلستان» مدرس این واحد درسی بود، من سه فریم از عکس‌های عاشورایی را که گرفته بودم به ایشان نشان دادم، استاد کارهای من را پسندید، همین مسئله تلنگری شد تا در جشنواره سراسری عکس دانشجویان ایران که در سال 69 برگزار شد، شرکت کنم و اولین جایزه خودم را در حوزه هنر عکاسی از آنجا دریافت کردم.

چه سالی به صورت حرفه‌ای به کار عکاسی پرداختید؟

من از سال 68 کار عکاسی انجام می دهم و باید بگویم که من بدون هیچ اندیشه و فکر قبلی به دنیای عکس ورود پیدا کردم، برای من بیشتر مردم و دغدغه‌های زندگی آنها از جمله، رنج، فقر، کار و خوشی و ناخوشی‌های زندگی آنها اهمیت دارد و همین مسئله را هم در عکس‌هایم انعکاس می‌دهم و اعتقاد دارم همین به تصویر کشیدن غم و شادی‌هاست که اثری هنری را ماندگار می‌کند.

از موفقیت‌هایی که در این عرصه کسب کرده‌اید هم برای ما بگویید؟

با تبسمی که بر لب داشت گفت: نمی دانم بگویم خوشبختانه یا بدبختانه، تنها هنرمند کُرد ایرانی هستم که از طرف سازمان ملل از من تقدیر شده و دلیل کارشناسان آن سازمان، حس انسان دوستانه کارهای من بوده است، علاوه بر آن، عکاس برتر جشنواره عکس جهان اسلام را نیز در کارنامه هنری خود دارم، برگزیده جایزه جهانی کاریکاتور آیات شیطانی نیز هستم و دیگر کارهایم نیز بارها در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی برگزیده شده‌اند که اسم بردن همه آنها زمان طولانی را می‌طلبد.

نظر شما در مورد فناوری‌های نوین عکاسی از جمله دوربین‌های دیجیتالی که امروزه بیشترین استفاده را در جامعه دارند، چیست؟

باید بگویم که دیجیتال مغزها را از کار انداخته است، در عکاسی آنالوگ، بالاترین لذت انتظار است، چیزی که امروزه متاسفانه به واسطه دیجیتالی شدن عکس‌ها از بین رفته است.

در عکاسی آنالوگ باید تمام سعی خود را برای ثبت بهترین اثر به کار گرفت اما در عکاسی دیجیتال محدودیتی وجود ندارد و می توان هزاران عکس گرفت و بهترین آن را انتخاب کرد. البته متاسفانه برخی عکاسان امروزی از انتخاب اولیه کارهای خود به دلیل ندیدن آموزش عکاسی عاجزند و عده ای فقط دوربین را حمل می کنند و نام عکاس را یدک می کشند.

اولین دوربینی که با آن عکس گرفتید چه دوربینی بود؟

دوربین «کانن تی 50».

 اولین دوربینی که یکی از دوستانم زمانی که به جبهه رفت به من سپرد.

 

تاکنون چند نمایشگاه از کارهای خود دایر کرده‌اید؟

دقیق یادم نمی‌آید اما بیش از 40 نمایشگاه داشته‌ام که قریب به 20 مورد آنها برون مرزی بوده است.

علاوه بر عکاسی در زمینه‌های دیگر هنری نیز فعالیت داشته‌اید، در این ارتباط نیز برای ما بگویید؟

ابتدای کار من با خوشنویسی بود که در بیجار، آقای «علی اکبر فریدونی» و در سنندج نیز آقای «شمس‌الدین کلامی» اساتید من در این زمینه بودند، پس از آن در فیلم‌های «راز خنجر» از محمدحسین حقیقی، «بیا تا گل برافشانیم» از سیروس حسن پور و «دری به خانه خورشید» از عبدالجبار کاکایی به عنوان بازیگر حضور داشته‌ام، اما شاید آدم ترسویی بودم و به سینما ورود پیدا نکردم، باید بگویم که رشته اصلی من نقاشی است و تاکنون در این زمینه چندین نمایشگاه برپا کرده‌ام، یک کتاب نیز در زمینه عکاسی مستند اجتماعی با عنوان «آداب و رسوم کردستان از دیدیگاه فردا» را در دست چاپ دارم و همچنین در حال حاضر در حال ساخت یک مستند از حیات وحش منطقه گروس(بیجار) در مورد وضعیت کَل و میش ارمنی که فقط مختص این منطقه است هستم.

چه هنرمندانی بر زندگی شما تاثیر داشته‌اند و یا دارند؟

به طور قطع "شیرکو بی‌کس" شاعر نامی کرد، "شاملو" و صدای دلنشین "مظهر خالقی" در زندگی و روی آثار و فعالیت‌های من تاثیر فراوانی گذاشته‌اند.

در عکاسی چه چیزی برای شما بیشترین اهمیت را دارد؟

من بیشتر شیفته انسانها هستم از هرقوم و قبیله ای که باشند، حضور انسان با تمام شیرینی و تلخی های زندگیش برایم مقدس است و معتقدم اگر اثر می خواهد ماندگار باشد باید از انسان بگوید.

 

چه مسایلی را بر روی عرصه عکاسی موثر می‌دانید؟

خانواده، مدرسه، رسانه‌ها و مطبوعات بر روی تفکر عکاس بسیار تاثیرگذار هستند، متاسفانه در این زمینه آموزش و اطلاع رسانی بسیار کمی در جامعه صورت می‌گیرد، هرچند که در این زمینه خود عکاسان نیز بی تقصیر نیستند.

 

نقش خانواده شما در موفقیتتان؟

 

برادران و خواهرانم و خانواده های آنها نقش اساسی در موفقیت های من داشته اند و برادر کوچکم که خودش نوازنده چیره دست کمانچه است و دخترش سارا که عکاس و گرافیست است و صاحب عنوان در جشنواره خوارزمی و خصوصا همسر بسیار فهیم او که با وجود اینکه سن آنها از من کمتر است اما نقششان مثل پدر و مادری دلسوز است و من تا ابد وامدارشان هستم.

 

چه توصیه‌ای برای کسانی که می‌خواهند وارد عرصه عکاسی شوند، دارید؟

توصیه می‌کنم ابتدا استان و شهر خودشان را به تصویر بکشند، اگر امکان دارد تک عکس کار نکنند بلکه عکس هایشان به صورت مجموعه‌ای باشد، در عکاسی محدودیت وجود ندارد هرچند که سوژه‌ها تکراری می‌شوند اما در نهایت ذهن خلاق یک عکاس است که عکس را خلق می کند، عکس ها در هر زمان و مکان قابل دسترسی هستند و این بزرگترین مزیت آن است.

 

در زمینه تدریس عکاسی تاکنون چه کاری انجام داده‌اید؟

اعتقاد دارم دو مقوله داوری و آموزش بسیار سخت هستند، چند باری داوری کرده‌ام، فعلا قصد تدریس ندارم اما اگر بخواهم در جایی تدریس کنم احتمالا به شهرستان جوانرود بروم و اولین مقصد من برای این کار باشد چون کار در جاهای محروم را بیشتر می‌پسندم.

نگاه شما به دنیای هنر چگونه است؟

جاده هنر خطرناک است، چون حمایتی نمی شوی و دستت خالی است؛ در حال حاضر دیوار عکاسی نیز بسیار کوتاه است، عکاس بودن فقط به داشتن دوربین نیست، باید پشت آن تفکر خاص انجام این کار را نیز داشته باشی، به نظر من عکاسی هنری است که به دروغ آلوده شده است، در گذشته عکس‌ها سند و مدرک خوبی برای ارائه در دادگاه‌ها و محاکم قضایی بودند، اما امروزه به دلیل فتوشاپ و دستکاری کردن عکس‌ها، این مسئله دیگر قابل استناد نیست، هرچند که معتقدم عکاسی مستند اجتماعی، ثبت واقعیت‌ها است.

آقای فرجوند شنیدیم تا کنون ازداوج نکرده‌اید؟

در حالی که متبسم است می گوید: بله، هنوز مجردم و خودم را یک سرباز می‌دانم که به اسلحه دوربین مجهز است، قلب من با دوربینم گره خورده و سالهاست که با آن زندگی می‌کنم، حتی شبها که می خوابم دوربینم را کنار بالینم می‌گذارم و بعد می‌خوابم، هیچوقت جای خالی کس دیگری را در زندگیم احساس نکرده‌ام و به همین دلیل تاکنون به ازدواج فکر نکرده‌ام.

چه زمانی این سربازی تمام می شود؟

همراه با تبسم؛ شاید وقتی دیگر...

زندگی در استان کردستان را چگونه می‌بینید؟

زندگی در استان کردستان را بزرگترین شانس زندگیم می‌دانم، زندگی در استانی که هنرمندان بسیار بزرگی دارد برای من بسیار خوشایند است، اما برای من مهمترین مسئله انسانیت است و صد البته صلح، خوشی انسان‌ها و در کنار هم بودن بدون تبعیض.

آیا انتقاد را می‌پسندید؟

معتقدم اثر هنری باید مورد نقد قرار گیرد و نه خود شخصیت فرد، به همین دلیل امیدوارم نقدهایی که می شود منصفانه باشند.

از ادارات و مسئولان چه انتظاری دارید؟

از اداره میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار دارم از عکاسان بومی استفاده کنند، عکاسان مستعد و بسیار خوبی را در استان داریم که امیدوارم از توان آنها استفاده بهینه شود.

در پایان اگر سخنی دارید، بفرمایید؟

از دو سال پیش در بیجار گروه عکاسان فردا را تشکیل داده ایم که هر هفته یک سفر آموزشی را به نقاط مختلف برگزار می کنیم و در حال حاضر 20 نفر در این گروه عضویت دارند؛ کسانی که مایل هستند می توانند در جمع ما حضور پیدا کنند، دوستداران هنر عکاسی برای اطلاعات بیشتر می‌توانند به وبلاگ شخصیم به آدرسfardapixel.mihanblog.com مراجعه کنند.

ما نیز برای این هنرمند شهیر دیار گروس و این استاد نام آشنای استان هنرمند پرور کردستان، که زندگی اش را وقف به تصویر کشیدن آرزو ها، غم ها، شادی ها و لحظات تلخ و شیرین مردمان سرزمینش کرده است، آرزوی توفیق و طول عمر داریم.
نوع مطلب : سایر، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
رضا نوربخش
سه شنبه 23 دی 1393
دوشنبه 27 شهریور 1396 12:52 ق.ظ
Terrific article! This is the type of information that should
be shared around the internet. Disgrace on Google for not positioning this publish upper!
Come on over and visit my site . Thanks =)
دوشنبه 9 مرداد 1396 12:01 ق.ظ
Good post. I'm dealing with many of these issues as well..
جمعه 6 مرداد 1396 10:38 ق.ظ
It is appropriate time to make some plans for the future and it's time to be happy.

I've read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice.
Maybe you can write next articles referring to this article.
I want to read even more things about it!
پنجشنبه 29 تیر 1396 12:57 ق.ظ
Hi there very cool website!! Guy .. Beautiful ..
Wonderful .. I'll bookmark your website and take the feeds also?
I am satisfied to search out so many useful info right here within the put up,
we want develop more strategies in this regard, thank you for sharing.
. . . . .
سه شنبه 2 خرداد 1396 07:05 ب.ظ
After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments
are added- checkbox and now every time a comment
is added I get four emails with the exact same comment.
Is there an easy method you can remove me from that service?

Thanks!
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 05:13 ب.ظ
Thanks for a marvelous posting! I definitely
enjoyed reading it, you're a great author.I will ensure that I bookmark your blog and may come back in the
foreseeable future. I want to encourage continue your great posts, have a nice day!
یکشنبه 20 فروردین 1396 03:18 ب.ظ
Hello to every body, it's my first pay a quick visit of this website; this
webpage carries amazing and genuinely good material in favor of visitors.
یکشنبه 5 بهمن 1393 11:03 ب.ظ
دانلود کتاب راهنمای عکاسی سریع عکاسی دیجیتال
دوشنبه 29 دی 1393 02:57 ب.ظ
کم کم مقام ها و مصاحبات دارد جای عکس ها را می گیرد.نکند جای عکاسی را هم بگیرد!
رضا نوربخشسلام.سپاس از بذل توجه و یاداوری نکته مهم.حق دارید .چشم
پنجشنبه 25 دی 1393 12:41 ق.ظ
سلام ب منم سر بزن تبادل لینک میکنی فقط چند ثانیه طول میکشه همه وبلاگ نویسهای باحال هستن
سه شنبه 23 دی 1393 07:54 ب.ظ
سلام مطالب خوبی داری اگه دوست داری وبلاگ رو تبلیغ کنی به وب من بیا و لینک وبلاگتو ثبت کن تا رتبت بره بالا
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی