تبلیغات
Farda Gallery. Personal Blog Of The Famous Artist Jamshid Farajvand Farda Photographer , Painter , Cartoonist & Calligrapher - فرجوند فردا: از شادی و غم‌های مردم گفتن، اثرهنری را جاودانه می‌کند...
Farda Gallery. Personal Blog Of The Famous Artist Jamshid Farajvand Farda Photographer , Painter , Cartoonist & Calligrapher
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بیوگرافی

نام هنرمند :
جمشید

نام خانوادگی هنرمند :
فرجوند فردا

تخلص هنری :
فردا

تحصیلات آکادمیک هنرمند :
دانش آموخته رشته نقاشی
دانشکده هنرهای زیبا

شاخه اصلی فعالیت هنرمند:
عکاسی

سایر زمینه های هنری :
نقاشی ، کاریکاتور ، خوشنویسی
خبرنگار(هنری،اجتماعی،ورزشی)

زادگاه هنرمند :
استان کردستان
شهرستان بیجار

زادروز هنرمند :
اول دیماه
یکهزار و سیصد و چهل خورشیدی

شماره تماس هنرمند :
4152 370 - 0918

پست الکترونیکی ( ایمیل ) :
Farda1340@yahoo.com

مدیر وبلاگ : رضا نوربخش
نویسندگان
نظرسنجی
بازدید کننده گرامی سطح کیفی وبلاگ فردا پیکسل را چگونه ارزیابی می نمائید ؟
گفت‌وگوی ایسنا با هنرمند عكاس کردستانی
فرجوند فردا: از شادی و غم‌های مردم گفتن، اثرهنری را جاودانه می‌کند...برپایی نمایشگاه عکس "دیدن یا ندیدن" شاید تنها بهانه‌ای بود تا فرصتی به دست بیاید برای گفت‌وگو با هنرمند کردستانی که آوازه هنرش این روزها همه جا پیچیده.

"جمشید فرجوند فردا"، هنرمند عکاس کردستانی، سال گذشته سرآمد عكاسان 42 كشور جهان اسلام در جشنواره بین‌المللی عكس شد. او در طول 24 سال عکاسی، در بیش از 50 جشنواره داخلی و خارجی درخشیده است.

او معتقد است: "برای دمیدن روح در عكس، عكاس باید مسلح به فكر حرفه‌ای، شناخت از دوربین، مدهای فلاش، نور و رزولوشن كه پایه و اساس عكاسی است، باشد. اما متاسفانه امروز دیوار عكاسی به حدی كوتاه شده كه هركس با یك دوربین دیجیتال ادعای عكاسی حرفه‌ای می‌كند!"

جشنواره‌ها و جوایزی که جمشید فرجوند فردا در این سال‌ها در آنها شرکت و کسب كرده به اندازه‌ای هستند که آمار و تعداد دقیق آنها را فراموش کرده است.

او می‌گوید: هیچ‌گاه به فکر جایزه جشنواره نبوده‌ام. برای دل خودم کار کرده‌ام. حالا اگر جشنواره‌ها هم روی خوشی نشان دادند و جایزه‌ای هم تعلق گرفت چه بهتر! آن را خرج کارهای ناتمام عکاسی خودم می‌کنم. اگر هم این توفیق دست نداد به نظرم آخر دنیا نیست، باید ادامه داد و هیچگاه مایوس نشد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) عکاس برتر جشنواره بین‌المللی جهان اسلام، نفر اول عکس مسابقه سازمان ملل متحد، عکاس برتر جشنواره عکس آکادمی لنئن، نفر اول مسابقه بین‌المللی طنز تهران، عکاس برتر جشنواره جهانی عکس نوروز و بیش از صد عنوان برتر در مسابقات داخلی و خارجی حاصل سال‌های کاری اوست که ‌آن را متعلق به جامعه هنری کردستان می‌داند، جامعه‌ای که می‌گوید عضو کوچکی از آن است... .

 

او در مورد ورودش به هنر عکاسی صادقانه می‌گوید: "من ذاتا آدم ترسویی هستم، قبل از ورود به هنر عكاسی تمام هنرها را تجزیه و تحلیل كردم، با این امید که نهایتا بتوانم خودم را در پشت سایه یکی از هنرها پنهان كنم. در كنكور سراسری رشته نقاشی را انتخاب كردم، بعد از ورود به دانشگاه در ارتباطاتی كه با تعدادی از افراد صاحب نظر داشتم پی بردم كه تنها انتقال رنگ از پالت بر روی بوم، نقاشی نیست؛ بلكه باید تفكر نیز آمیخته تصویر شود. همین حس درونی، من را از نقاشی دور كرد. ارتباط با استاد و دانشگاه، كارگر، راننده و علاقه زیاد به كفتربازی قطعه‌های ناجور و ناهمگون پازل زندگی من بودند كه در بوم نقاشی تركیب نمی‌شد؛ به همین دلیل در دام هنر عكاسی اسیر و در قالب تصاویری بی روح منجمد شدم و در یك كلام عكاسی من را انتخاب كرد و گفت: فرجوند تو عكاسی!"

او می‌افزاید: "در ابتدا باید بگویم که بر این باور هستم که عکاسی هنر نیست، همان طوری که نقاشی هنر نیست اما در جهان عکاسان و نقاشان هنرمند بسیاری داریم، من معتقدم که درک درست و شعور است که اثر هنری را به یک اثر خوب تبدیل می‌کند. کار هنری را از دوران راهنمایی و با خوشنویسی آغاز کردم، بعد از آن نقاشی را تجربه کردم و آخرش در سال 68 با رتبه 9 کشوری وارد دانشگاه هنر تهران شدم و ورود به دنیای عکاسی از همان سالها شکل گرفت و تا امروز این شور واشتیاق همچنان ادامه دارد."

این هنرمند کردستانی می‌افزاید: "در سالهای ورودم به دانشگاه اساتید و دانشجویان طوری راجع به کارهای عکاسی من صحبت می‌کردند که باور کردم می‌توانم در زمینه‌ای غیر از رشته تحصیلی خودم نیز موفق باشم، جدی تر به کار عکاسی پرداختم و با حضور در اولین جشنواره دانشجویان سراسر کشور حائز رتبه شده و متوجه این قضیه شدم که با عکاسی بیشتر می‌توانم برای جامعه خود مفید باشم."

او می‌افزاید: "با وجود اینکه هنرمندان بسیاری در عرصه عکاسی و سایر هنرها در سطح جهان درخشیده‌اند، متاسفانه در استان کردستان توجه چندانی به هنر و خصوصا عکاسی نشده است و هنرمندان پایتخت نشین همیشه گزینه‌های اصلی انتخاب مدیران بوده‌اند که قاطعانه می‌توانم بگویم توانایی هر کدام از آنها بسیار کمتر از عکاسان کرد است."

 

فرجوند فردا تصریح می‌کند: "هنر عکاسی کردستان در سالهای اخیر و با توجه به علاقه شدید جوانان و کاربرد این رسانه پر قدرت در حال پیشرفت بوده و این مدیون کسانی است که راه را برای دیگران هموار کرده‌اند که به عنوان نمونه در سنندج استاد مسعود مراد سلیمی، در مریوان رضا باغبانی و بهمن شهبازی، در سقز سلیمان محمودی و در بیجار استاد عمران اثرلو، نقش مهم و بسزایی در این پیشرفت داشته‌اند. نمی خواهم به شعارزده‌گی دچار شوم اما از اعماق وجودم اعتقاد دارم که لازمه عکاس بودن و اصلا هنرمند بودن، انسان بودن است. وقتی این قضیه برای هنرمند حل شود جا برای کارهای دیگر مثل سواستفاده از سوژه‌ها تنگ و تنگ‌تر می‌شود، من خودم به شخصه برای سوژه‌هایم احترام خاصی قائل بوده وهستم تا زمینه برای عکاسان دیگری که بعد از من قصد عکاسی از آن سوژه را دارند نیز فراهم باشد."

او در تعریف جایگاه هنرمند می‌گوید: "هنرمند بودن تنها این نیست که تو بتوانی به کارت غلبه داشته باشی، بتوانی از دوربین استفاده کنی یا مهارت ساختن فیلم را داشته باشی، بتوانی قلم را شش دانگ یا سه دانگ بر صفحه بلغزانی، بتوانی رنگ را از پالت روی بوم منتقل کنی، بلکه هنرمند واقعی کسی است که بتواند از خود بگذرد و از خود پلی بسازد که دیگران بتوانند از آن عبور کرده و جامعه‌ ایده‌آلی را بسازند، به دور از هرگونه فساد، تبعیض و خشونت، بتوانی به گونه‌ای روی خوش انسان بودن و با هم بودن را به دیگران بیاموزی، بتوانی حقایق جامعه‌ات را آنطور که هست نشان بدهی نه آنطور که می‌خواهند!"

 

فرجوند فردا تصریح می‌کند: "مهمترین وظیفه هنرمند به خصوص عکاس، کمک به درک ارزش زندگی در معنای عام آن است و طرد این تفکر که تنها زندگی ما و اطرافیانمان باید برای خودمان مهم باشد. پیام عکس دعوت به زیبایی است حتی در تلخ‌ترین عکسها، چرا که آن همیشه با آگاهی بخشیدن به مخاطب همراه بوده و آگاهی نوعی از زیبایی است. عکس زیبایی را چند برابر می‌کند و ذهن خلاق این زیبایی را ثبت می‌کند. سالانه حدود 60 میلیون عکس در جهان به ثبت می‌رسد عکسهایی که هر کدام در پی تفکر عکاس آن گرفته شده‌اند عکس‌هایی که می‌توانند در کنار نمایش لطافت گلی، از خشونت انسان در طبیعت، نمایی دیگر را در معرض دید همگان قرار دهند، آنچه در این میان دارای اهمیت است، ثبت حقایق به صورت مستند یا با استفاده از پردازش‌های گوناگون است."

او براین اعتقاد است که "اثر هنری وقتی شکل می‌گیرد که مخاطب آن را ببیند. اگر اثر هنری مخاطب نداشته باشد خلق آن اثر هیچ فایده‌ای ندارد، اگر مخاطب آن را نبیند و با آن ارتباط برقرار نکند، آن را تجزیه و تحلیل نکند، نقد نشود، خلق یک اثر هنری از زیباترین آثار گرفته تا ضعیف‌ترین آن هیچگونه کاربردی برای شخص هنرمند و جامعه نمی‌تواند داشته باشد، به نظر می‌رسد مخاطب نقش بهتری می‌تواند بر خالق اثر داشته باشد."

او در مورد ورود تکنولوژی جدید در هنر عکاسی می‌گوید: "شاید به نظر برسد که عکاسی دیجیتال کار عکاسان را راحت تر کرده باشد، اما این نکته مهم است که عکس با دوربین گرفته نمی‌شود یعنی ابتدا عکس در ذهن عکاس شکل گرفته و سپس توسط دوربین ثبت می‌شود. به نظرم عکاسی از سینما و نقاشی مهم تر است زیرا لحظه‌ای را که خلق کرده‌ای دیگر خودت هم قادر نیستی آن را مجددا بسازی، اما در سینما بارها صحنه‌ها تکرار شده و می‌شوند. نقاش می‌تواند بوم نقاشی خود را هزاران بار پاک کرده و یا مجددا رنگ گذاری کند. خلاصه گفتن یک مطلب در کمترین زمان، کمتر از یک ثانیه، کار بسیار مشکلی است و این مطلب عکاسی را قدرتمند‌تر و مهمتر جلوه می‌دهد."

فرجوند فردا خطاب به جوانان می‌گوید: "به جوانان و هنرمندان توصیه می‌کنم و از آنها عاجزانه می‌خواهم که کارهایی را در برنامه‌هایشان قرار بدهند که تاریخ مصرف نداشته باشد. یعنی کارهای سفارشی و توصیه‌ای مطمئنا روزی مرگشان فرا می‌رسد، برای جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم و از درد و رنج‌ها و شادی و غم‌های مردم گفتن است که اثرهنری را جاودانه می‌کند... ."

نوع مطلب : اخبار و حوادث روز، 
برچسب ها : از شادی و غم‌های مردم گفتن، اثرهنری را جاودانه می‌کند...، از شادی و غم‌های مردم گفتن اثرهنری را جاودانه می‌کند...،
لینک های مرتبط : منبع خبر،
رضا نوربخش
چهارشنبه 7 آبان 1393
دوشنبه 9 مرداد 1396 11:53 ق.ظ
Hello, i feel that i saw you visited my website so
i came to return the desire?.I am attempting to in finding things to improve my website!I assume its ok to make use of some of your
ideas!!
یکشنبه 8 مرداد 1396 11:12 ب.ظ
Hi there, just wanted to mention, I enjoyed this blog post.
It was funny. Keep on posting!
جمعه 6 مرداد 1396 11:59 ب.ظ
Good blog you've got here.. It's difficult to find excellent writing like yours these days.
I honestly appreciate individuals like you! Take care!!
جمعه 6 مرداد 1396 09:10 ق.ظ
Greetings! Very helpful advice in this particular article!
It's the little changes that will make the biggest changes.
Thanks for sharing!
شنبه 31 تیر 1396 07:34 ق.ظ
Thanks in support of sharing such a nice opinion, article is fastidious, thats why i have read it entirely
پنجشنبه 29 تیر 1396 03:08 ق.ظ
Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm
looking at alternatives for another platform. I would be
fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
چهارشنبه 28 تیر 1396 10:17 ب.ظ
This paragraph is genuinely a nice one it helps new internet visitors, who
are wishing for blogging.
چهارشنبه 28 تیر 1396 11:26 ق.ظ
When someone writes an piece of writing he/she maintains the thought of a user in his/her mind
that how a user can know it. Thus that's why this article is outstdanding.
Thanks!
جمعه 23 تیر 1396 03:28 ب.ظ
Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea
shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put
the shell to her ear and screamed. There was
a hermit crab inside and it pinched her ear.
She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!
دوشنبه 12 تیر 1396 02:32 ق.ظ
After looking over a number of the blog posts on your web page, I really appreciate your technique of writing a blog.
I book-marked it to my bookmark webpage list and will be
checking back soon. Take a look at my web site as
well and let me know what you think.
جمعه 2 تیر 1396 09:30 ق.ظ
Glad to be one of several visitors on this awesome website :D.
یکشنبه 21 خرداد 1396 01:58 ق.ظ
This is a really good tip especially to those new to the blogosphere.
Brief but very accurate info… Many thanks for sharing this one.
A must read post!
سه شنبه 2 خرداد 1396 10:49 ب.ظ
What's up all, here every one is sharing such knowledge, therefore it's nice to read this web site,
and I used to visit this website every day.
پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 10:45 ب.ظ
Wow, this article is nice, my younger sister is analyzing these kinds of things, therefore I am going to convey her.
یکشنبه 20 فروردین 1396 10:12 ب.ظ
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our
community. Your web site offered us with valuable information to work on. You have done a formidable job and
our entire community will be grateful to you.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی